کرنومتر یا کرنوگراف چیست؟

کرنومتر یا کرنوگراف چیست؟

کرنومتر یا کرنوگراف چیست؟

کرنومتر یا کرنوگراف چیست؟ کسانی که به خرید و فروش ساعت های هوشمند علاقه دارند حداقل یک بار هم که شده با این سوال مواجه شده اند، اما هیچ می دانید چنین سوالی از اساس غلط است. در حقیقت کرنومتر (chronometer) و کرنوگراف (chronograph) دو وسیله با کارکردهای مختلف هستند. برای شناخت بهتر تفاوت های این دو وسیله با ما همراه باشید.

کرنومتر و کرنوگراف، دو مفهوم کاملا متفاوت

قبل از آنکه به درستی به سوال کرنومتر یا کرنوگراف چیست پاسخ دهیم و سفر ساعتی خودرا شروع کنیم باید بدانید که این دو مفهوم کاملا متفاوت هستند، اما متضاد نیستند؛ در واقع هر دوی آن ها ابزاری مرتبط با زمان هستند. کرنوگراف به ساعت های سه موتوره ای گفته می شود که برای نمایش زمان مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها قادرند ساعت، دقیقه و ثانیه را نمایش دهند، برخی از آن ها تاریخ نیز دارند. به طور کلی یک کرنوگراف ساعتی است که ظاهری نسبتا متفاوت با ساعت های کلاسیک دارد.

دقت، یک وسواس همیشگی برای ساعت سازان بوده و هست، اما واقعیت اینجاست که هیچ انسانی نتوانسته دقت 100 درصد را در اندازه گیری زمان، در تمام مدت تنها با یک ساعت به دست آورد. واقعیت این است که ساعت ها در اندازه گیری فواصل زمانی همواره مقداری خطا دارند. همین خطای ساعت ها منجر به ساخت وسیله ای به نام کرنومتر شده است.

در فرهنگ لغت کمبریج کرنومتر وسیله ای برای اندازه گیری دقیق زمان معرفی شده است.کرنومتر برای اندازه گیری فواصل زمانی با دقت صدم و هزارم ثانیه کاربرد دارد. از این وسیله در مسابقات ورزشی، آزمایشگاه ها (اندازه گیری سرعت واکنش ها)، مقاصد نظامی و … استفاده می شود. دقت داشته باشید یک کرنومتر تنها زمانی قابل استناد است که توسط یک مرجع جهانی خاص تأیید شده باشد.

لازم به ذکر است که برخی از ساعت های کرنوگراف جدید مجهز به کرنومتر هستند و می توانند زمان را با دقت بالا اندازه بگیرند، اما هیچ برندی نمی تواند بر روی ساعت هایش کلمه کرنومتر را حک کند مگر آنکه توسط مراجع ذیصلاح جهانی این موضوع تأیید شده باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده قطعا دیگر کسی سوال اشتباه کرنومتر یا کرنوگراف چیست را مطرح نمی کند و آن ها را به عنوان دو وسیله متفاوت خواهد شناخت.

برای خرید جدیدترین ساعت ها به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید