Accelerometer ساعت هوشمند چیست؟

Accelerometer ساعت هوشمند چیست؟

Accelerometer ساعت هوشمند چیست؟

در میان ویژگی ها و امکانات جانبی ساعت های هوشمند، سنسور Accelerometer در اغلب ساعت ها یافت می‌شود. البته تلفن های همراه و تبلت ها نیز به این قابلیت مجهز هستند. سنسور Accelerometer ساعت هوشمند یا شتاب سنج، شتاب دستگاه در هر سه محور طولی، عرضی و ارتفاعی را می سنجد. لازم به ذکر است که شتاب در این محورها، تنها به معنی تغییر اندازه سرعت حرکت دستگاه نیست. بلکه هر چرخشی خود ناشی از شتاب است. با سنجش میزان و جهت چرخش، ساعت هوشمند می تواند تشخیص دهد که در چه پوزیشنی قرار گرفته و متناسب با موقعیت، در محتویات نمایشگر خود تغییراتی ایجاد کند.

پرکاربردترین استفاده از سنسور شتاب سنج را همگی در تلفن های همراه خود دیده و بارها استفاده کرده ایم. امکان rotation صفحه نمایش با توجه به نوع قرار گیری تلفن، و تغییر آن از حالت عمودی به Landscape همان چیزی است که به کمک سنسور شتاب سنج امکان پذیر شده. به کمک این سنسور، گوشی تلفن تشخیص می‌دهد که در چه زاویه و حالتی قرار گرفته و متناسب با آن جهت نمایش صفحه عوض می‌ شود.

کاربردهای شتاب سنج ساعت هوشمند

معمولا امکان تغییر جهت خود به خودی صفحه نمایش در ساعت هوشمند وجود ندارد. در برخی از ساعت ها می توان این کار را به صورت دستی و با لمس همزمان دو نقطه از صفحه انجام داد. اما در عوض سنسور شتاب سنج در ساعت هوشمند کاربردهای دیگری دارد که کار با آن را هیجان انگیز و جالب توجه می کند.

از ویژگی هایی که در انواع مدل ها و برندهای ساعت های هوشمند دیده می شود، روشن شدن صفحه با چرخاندن یا بالا آوردن دست است. با توجه به توضیحات داده شده بدیهی است که این امر بدون وجود شتاب سنج در ساعت امکان پذیر نخواهد بود.

در ساعت های هوشمندی که امکان ثبت تصویر دارند، می‌توان با تکان دادن دست عکس گرفت. این مورد نیز از کاربردهایی است که سنسور شتاب سنج به اسمارت واچ شما اضافه می‌کند. در اغلب ساعت هایی که به این سنسور (Accelerometer) مجهز هستند، می توان به کمک منوی تنظیمات، قابلیت های جالب توجه دیگری را نیز فعال کرد.

در فروشگاه دیجی کوک می‌توانید انواع ساعت‌های هوشمند دارای Accelerometer را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید