ساعت کوارتز چیست؟

ساعت کوارتز چیست؟

ساعت کوارتز چیست؟

ساعت کوارتز را ممکن است بارها شنیده و اما از چیستی و نحوه کار آن بی اطلاع باشیم. کوارتز همه روزه در ساعت های مچی و حتی ساعت های دیواری برای ما دستیابی به لحظه های دقیق را ممکن می کند. ساعت های کوارتزی رقیب سرسخت ساعت های اتوماتیکی هستند و سلایق مختلف در انتخاب بین این دو باهم چالش هایی را در پیش گرفته اند. در اینجا دیجی کوک از ساعت های کوارتز و دقت بی مثال آن ها برایتان می گوید.

ساعت کوارتز، یک اختراع شگفت انگیز

شرکت سیکو متعلق به کشور ژاپن در سال 1969 موفق به ساخت ساعت از نوع کوارتز شد. در آغاز، قیمت ساخت آن بسیار بالا بود و توجیه اقتصادی استفاده از آن دور از انتظار بود. ژاپنی ها توانستند با گسترش تولید کارخانه ای و ارزان سازی کوارتز عملاً شرکت های سوئیسی تولیدکننده ساعت های اتوماتیک را کنار بزنند. جهان با اختراعی ارزان، دقیق و باکیفیت روبرو شد که تنها با داشتن یک باتری، لحظه ها را با دقتی بی مانند (5 ثانیه در ماه) شمارش می کرد. امروزه این دقت حتی به 1 ثانیه در سال نیز رسیده است.

نحوه کار ساعت های کوارتز

در این نوع از ساعت از یک نوسان ساز یا اوسیلاتور الکترونیکی استفاده می شود. باتری موجود در ساعت، انرژی خود را به کریستال کوارتز می دهد و باعث ایجاد ارتعاش می شود و این ارتعاش باعث حرکت موتور و عقربه های ساعت می شود. این ارتعاش معمولاً ۳۲۷۶۸ بار در ثانیه است که با کمک یک مدار به پالس الکتریکی در یک ثانیه کاهش پیدا می کند و دقت بسیار بالای آن را فراهم می سازد.

ساعت کوارتز در مقایسه با ساعت اتوماتیک بسیار ارزان تر و دقیق تر و سبک تر است و به نگهداری و سرویس نیاز ندارد. رطوبت، افزایش و کاهش دما و وجود گرد و غبار تأثیری بر عملکرد این ساعت ندارد و به همین علت ساعت های مورد نیاز برای فعالیت های سنگین و ورزشی نیز از نوع کوارتز هستند. برای ساعت های کوارتز کافی است چند سال یک بار یک باتری تهیه شود تا بدون هیچ توقفی برای شما کار کنند.

شما در دیجی کوک می توانید بهترین ساعت های کوارتز را مشاهده و انتخاب کنید. شما سزاوار کیفیت و دقت بی مثال هستید. برای خرید جدیدترین ساعت ها به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید