تاکی متر چیست؟

تاکی متر چیست؟

تاکی متر چیست؟

تاکی متر یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است که در ساعت ‌های نسل جدید مورد استفاده قرار می گیرد. این معیار بر روی صفحه ساعت های آنالوگ به صورت مدرج حک شده است.

نگاهی بر کاربردهای تاکی متر

تاکی متر یا تاچی متر (Tachymeter) یک ابزار کاربردی جهت تبدیل مقیاس به شمار می آید. در واقع با استفاده از این ابزار به راحتی می توان فاصله را بر حسب زمان و زمان را بر حسب فاصله اندازه گیری کرد. یکی از کاربردهای مهم این ابزار اندازه گرفتن مقدار زمان صرف شده برای انجام یک کار است.

همچنین تاکی متر قادر است در یک مسافت مشخص سرعت را با توجه به زمان صرف شده اندازه گیری کند. بد نیست بدانید اعداد تاچی متر در حاشیه‌ صفحه‌ ساعت و یا بر روی قاب ساعت نمایش داده شده اند. اغلب ساعت‌ های دیجیتال و برخی از ساعت های آنالوگ از قابلیت تاکی متر و کورنوگراف برخوردار هستند.

آشنایی با نحوه استفاده از تاکی متر

بهتر است بدانید تاکی متر یا تاچی متر از تنوع عملکردی بالایی برخوردار است. ساعت های دارای تاچی متر جهت محاسبه واحدهای متعددی همچون متر، مایل، یارد، کیلومتر و مایل دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. تاچی متر در دو سبک جهت اندازی گیری مسافت و سرعت طراحی شده است. در روش اول برای محاسبه سرعت بر اساس یک مسافت مشخص لازم است دو نقطه در فاصله یک کیلومتری از یکدیگر در نظر گرفته شوند. بعد از این کار باید لحظه ورود و خروج شی مورد نظر را اندازه بگیرید.

این اندازه گیری با استفاده از عقربه ثانیه شمار کرنوگراف انجام می شود. میزان سرعت شی نیز با قرار گرفتن روی هر عدد از اعداد تاچی متر مشخص می شود. روش دوم محاسبه مسافت با سرعت ثابت است. برای این کار فرض کنید جسمی با سرعت ثابت در حال حرکت می باشد. زمانی که کرنوگراف حرکت خود را آغاز کرد و به عدد سرعت مورد نظر متناظر با اعداد تاچی متر رسید، عقربه ثانیه شمار کرنوگراف مسافت طی شده را نشان می دهد.

برای خرید جدیدترین ساعت ها به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید