راهکارهای مراقبت از ساعت مچی

راهکار های مراقبت از ساعت مچی

راهکارهای مراقبت از ساعت مچی

مراقبت از ساعت مچی به اندازه نگهداری از یک اثر هنری کاربردی، دارای اهمیت و ارزش است. با نگهداری درست از ساعت مچی خود قادر خواهید بود طول عمر آن را افزایش دهید، چرا که ساعت های مچی طوری ساخته می شوند که چندین دهه یا حتی قرن ها کار کنند. راهکارهای ساده ای برای نگهداری از ساعت های مچی وجود دارد که آگاهی از این روش ها برای همه افرادی که از این وسیله استفاده می کنند؛ ضروری است. جالب است بدانید که نگهداری صحیح از ساعت بسیار کم هزینه تر از تعمیر آن خواهد بود.

راهکار های عمومی مراقبت از ساعت مچی

به کارگیری روش های ذیل برای مراقبت از هر نوع ساعت مچی ضروری است:

 • ساعت خود را تمیز کنید. از کمی آب گرم و یک مسواک نرم برای این کار استفاده کنید. بسته به میزان کثیفی ساعت می توانید از کمی مایع ظرفشویی نیز استفاده نمایید.
 • برای مراقبت از ساعت مچی، آن را به طور منظم به دستتان ببندید. استفاده منظم از ساعت به حفظ ویسکوزیته (viscosity) روان کننده ها در حرکت کمک می کند.
 • اگر قصد ندارید به طور دائم از ساعت خود استفاده کنید، آن را در مکان مناسبی نگه دارید. بهترین مکان برای نگهداری ساعت، جعبه اصلی یا رول ساعت است.
 • میزان مقاومت ساعت ها در برابر آب متفاوت است. مهم است که میزان مقاومت ساعت خود در مقابل آب را بدانید و ساعت را بیش از توان آن در برابر آب قرار ندهید.
 • از قرار دادن ساعت در گرمای شدید و رطوبت خودداری کنید. گرمای زیاد عمر باتری را کوتاه می کند و تابش نور مستقیم خورشید می تواند رنگ صفحه ساعت را از بین ببرد. رطوبت زیاد نیز احتمال زنگ زدن اجزای ساعت را بیشتر می کند.
 • ساعت خود را دور از مواد شیمیایی، شوینده های قوی، عطر، ادکلن و لوسیون ها نگه دارید.

راهکار های منحصر به فرد نگهداری از ساعت مچی

برای مراقبت از ساعت مچی با بند چرمی، بند را از ساعت جدا کنید و از مقدار بسیار کمی مخلوط آب گرم و سرکه سفید برای تمیز کردن بند چرمی استفاده کنید. قبل از اتصال مجدد بند به ساعت از خشک بودن بند مطمئن شوید.

اگر ساعت شما ضد آب است ولی بند چرمی دارد از خیس شدن بند آن جلوگیری کنید. آب می تواند سرعت پوسیدگی چرم را افزایش دهد.

اگر ساعت کوکی دارید، سعی کنید آن را هر روز در ساعت معینی کوک کنید. در هنگام کوک کردن ساعت، وقتی مقاومت کمی احساس کردید دست از کوک کردن بردارید. کوک کردن بیش از اندازه به فنر ساعت آسیب می زند.

اگر در بند ساعت از آهنربا استفاده شده است، سعی کنید آهنربا با ساعت در تماس نباشد. چسبیدن آهنربا به ساعت، می تواند سبب کند شدن و یا توقف عقربه های ساعت از حرکت شود.

به عنوان نکته پایانی، به یاد داشته باشید که هر ساعتی منحصر به فرد است. دفترچه راهنمای ساعت را بخوانید و به توصیه های آن عمل کنید. اگر به دفترچه راهنمای ساعت دسترسی ندارید، با جست و جوی برخط در اینترنت خواهید توانست مطالب مورد نیاز خود را پیدا کنید.

برای خرید ساعت مچی به فروشگاه سایت مراجعه کنید.

1 دیدگاه

 • 857522797428

  اسکمی مارکی بر ساعتی دقیق و شیک. من از داشتن این ساعت بسیار راضی هستم.

  خرداد 25, 1402 در 7:11 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید