قطعات درون ساعت مچی

قطعات درون ساعت مچی

قطعات درون ساعت مچی

ساعت مچی یکی از کاربردی ترین لوازم همراهی است که علاوه بر نمایش زمان، تأثیر بسزایی در استایل افراد دارد. امروزه ساعت های مچی در مدل های متنوعی، توسط برندهای مختلف برای مشتریان تولید می شوند. ساعت وسیله ای است که از بخش ها و قطعات متعددی تشکیل شده است.

هر یک از قطعات این وسیله دارای عملکرد خاصی هستند. دانستن اطلاعاتی در رابطه با قطعات ساعت کمک می کند تا بتوانید انتخاب آگاهانه و هوشمندانه ای داشته باشید. بر این اساس ما در این مطلب به بررسی قطعات درون ساعت می پردازیم.

عقربه ساعت مچی

مهم ترین مشخصه ساعت مچی، عقربه های آن است. عقربه دو یا سه عدد میله فلزی یا پلاستیکی بسیار نازکی است که در قسمت مرکزی ساعت نصب می شوند. از عقربه های ساعت برای نشان دادن ثانیه، دقیقه، ساعت و… استفاده می شود. عقربه ها دارای اندازه های متعددی هستند.

معمولاً در بیشتر مدل های ساعت مچی از یک عدد عقربه بزرگ و یک عدد عقربه کوچک استفاده می شود. امروزه علاوه بر ساعت های عقربه دار، از ساعت های بدون عقربه نیز برای نمایش ساعت استفاده می شوند. ساعت های هوشمند بدون عقربه هستند و نمایش ساعت، دقیقه و ثانیه، زمان را به صورت دیجیتالی در صفحه نمایش نشان می دهند.

واشر ساعت مچی

واشر یکی از قطعات نامشخص ساعت های مچی است. واشر ها مانند یک حلقه تو خالی از جنس پلاستیک هستند. از واشر ها برای مهر و موم کردن و وارد نشدن هوا به فضای داخلی ساعت استفاده می شود. چنانچه کیفیت واشر در ساعت خوب باشد، علاوه بر هوا، آب هم به داخل ساعت مچی نفوذ نمی کند.

محل اصلی این قطعه میان قاب و کریستال و تاج است. متأسفانه پلاستیک از موادی است که بعد از گذشت چند سال ممکن است فرسوده شود. فرسوده شدن واشر باعث می شود تا آب به درون ساعت مچی نفوذ کند. به همین دلیل باید هر چند سال یک بار برای تعویض این بخش از ساعت اقدام شود.

موتور ساعت مچی

مهم ترین قطعه درونی ساعت مچی، موتور آن است. موتور قطعه ای است که باعث حرکت عقربه های ساعت و سایر اجزای داخلی آن می شود. کیفیت ساعت هایی که روی مچ بسته می شوند به موتور آن ها بستگی دارد. در صورتی که موتور ساعتی عملکرد خوبی داشته باشد، ساعت نیز به درستی کار می کند.

اگرچه موتور ساعت قطعه بسیار کوچکی است اما از بخش های متعددی تشکیل شده است. اجزای تشکیل دهنده موتور ساعت مدل مچی به همراه نحوه عملکرد و کاربرد آن ها در تیتر های زیر آورده شده است.

روتور ساعت

روتور یکی از قطعات اصلی موتور ساعت است. این قطعه مانند یک وزنه عمل می کند. در واقع از روتور ساعت به عنوان وزنه ای که دارای ظاهری شبیه به نیم دایره است یاد می کنند. روتور با زاویه 360 درجه در مرکز موتور ساعت حرکت می کند.

این وزنه آونگی حرکتی را ایجاد می کند که این حرکت توسط چرخ دنده های کوچکی به فنر موتور ساعت منتقل می شود. روتور از قطعات اصلی موتور های اتوماتیک است. بنابراین ممکن است در موتور برخی از ساعت های مچی وجود نداشته باشد.

فنر درون ساعت

فنر یکی از اجزای بسیار کوچک اما مهم فضای درون ساعت است که به سایر اجزای داخلی موتور ساعت کمک می کند. فنر قطعه ای از جنس فلز نرم است که مانند یک نوار پیچ خورده در ساعت استفاده می شود. محل ذخیره شدن انرژی در ساعت، فنر است. چرخ دنده ها در کنار فنر اصلی ساعت باعث حرکت و کار کردن آن می شوند.

سیستم توزیع

از دیگر سیستم های پرکاربرد در ساعت مچی، سیستم توزیع است. این سیستم دارای عملکردی است که باعث می شود زمان در اندازه های مساوی و مشخص در ساعت تقسیم شود. چرخ دنگ و رقاصک از مهم ترین اجزایی هستند که به سیستم توزیع کمک می کنند تا عملکرد خود را به بهترین نحو انجام دهد. در واقع چرخ دنگ و رقاصک مطابق با این سیستم عمل می کنند. چرخ دنگ انرژی خود را آزاد کرده و به رقاصک منتقل می کند.

صفحه مندرج ساعت

یکی از بخش های داخلی ساعت های مچی، صفحه مندرج آن است که از پشت شیشه قابل مشاهده است. از صفحات مندرج برای نشان دادن زمان در ساعت استفاده می شود. صفحات مندرج دارای مدل های متنوعی هستند. مینایی، گیلوش، صلیب، تپیسری، اسکلتون و… از انواع صفحات مندرج ساعت هستند که علاوه بر نمایش ساعت، تأثیر بسزایی در زیبایی ظاهری ساعت های مچی دارند.

مکانیسم معکوس کننده ساعت

مکانیسم معکوس کننده نوعی سیستم است که در موتور دستگاه استفاده می شود. محل اصلی این سیستم در موتور ساعت مچی میان چرخ دهنده و روتور است. مکانیسم معکوس کننده ساعت نیز از دو قطعه تشکیل می شود. مکانیسم معکوس کننده دارای دو عدد چرخ دنده است که هر کدام از دو دیسک بالایی و دیسک پایین تشکیل می شوند.

تمام این قطعات توسط میله ای فلزی به یکدیگر متصل می شوند. وظیفه دیسک های مکانیسم معکوس کننده این است که میله ها دیسک ها را مطابق با جهت چرخش لنگر آزاد کنند و حرکت دهند.

رقاصک یا چرخ دنگ

رقاصک از دیگر اجزای موتور ساعت است‌. به این قطعه چرخ متعادل کننده انرژی می گویند. رقاصک قطعه ای است که وظیفه کنترل حرکت ساعت را برعهده دارد. معمولا در هر 1 ثانیه چرخ متعادل کننده انرژی بین 5 تا 10 بار حرکت می کند. عملکرد این قطعه به این شکل است که چرخ به هر جهت که بچر، فنر چرخ آن را به محل اولیه بر می گرداند. این وسیله کمک می کند تا انرژی به اجزای نگهدارنده زمان انتقال پیدا کند.

تاج ساعت های مچی

سر دسته یا تاج قطعه ای دایره شکل در قسمت بیرونی ساعت های مچی است که با اجزای داخلی ساعت ارتباط دارد. از تاج یا سر دسته برای تنظیم عقربه های ساعت یا تنظیم دقیقه، ثانیه و… استفاده می شود. این قطعه به صورت چرخشی روی ساعت عمل می کند. تاج ساعت های مچی اگر به ساعت متصل باشد، باعث ایجاد فشار روی فنر و در نتیجه حرکت ساعت می شود. اما زمانی که به سمت بیرونی ساعت کشیده شود، می توان از آن برای تنظیم کردن عقربه ها استفاده کرد.

در بیشتر مواقع ساعت ها حداقل یک تاج یا سر دسته دارند. در صورتی که امکانات و قابلیت های ساعتی بیشتر باشد، تاج های بیشتری به ساعت اضافه می شود. برای مثال بیشتر موتور های سه زمانه سه عدد تاج دارند.

برای خرید برترین ساعت مچی به فروشگاه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید