انواع ساعت

انواع ساعت

انواع ساعت

انواع ساعت و شناخت آن ها حاکی از این است که افراد از گذشته تا به حال در پی اختراع مدل های مختلف برای نشان دادن زمان بوده اند.

آشنایی با انواع ساعت

افراد در گذشته جهت اطلاع از وقت و ایام ساعت هایی را بر اساس تجربه و دانش خود اختراع کرده اند. از جمله این ساعت ها می توان به مدل های شنی، آفتابی، آبی و شمعی اشاره کرد.

ساعت شنی: در ساختار این نوع ساعت از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم استفاده شده است. بین این دو حباب جهت رد شدن شن یا ماسه سوراخ باریکی قرار دارد. استفاده از ساعت های شنی اغلب در روم رایج بوده ‌است. افراد حدود تقریبی زمان و ساعت را با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده ماسه ها در حباب ها مشخص کرده اند. همچنین کاربرد ساعت های ماسه ای محدود بوده است.

ساعت آفتابی: این نوع ساعت از نظر طراحی ظاهری شامل یک میله‌ و صفحه می باشد. در واقع یکی از رایج ترین و معمول ترین ابزارها در زمان های قدیم جهت سنجش زمان ساعت آفتابی بوده است. این ساعت ها در روزهای ابری و بارانی کاربرد و استفاده ای نداشتند، زیرا تنها برای روزهای آفتابی مناسب بوده اند.

ساعت آبی: در ادامه آشنایی با انواع ساعت با ساعت آبی آشنا خواهیم شد. این نوع ساعت توسط مصریان اختراع شده است. در این ابزار زمان و ساعت را با استفاده از جریان یکنواخت آب و بر اساس مقدار آب خروجی معلوم می کرده اند. برای این کار درون یک ظرف مدرج سوراخ دار را پر از آب می کردند و آب از سوراخ کوچک قطره قطره چکه می کرد.

ساعت شمعی: افراد در زمان های قدیم زمان را با استفاده از بدنه شمع مدرج شده اندازه گیری می کردند. در واقع سوختن شمع و کوتاه شدن به نوعی مشخص کننده زمان بوده است.

ساعت نوین و پیشرفته: با پیشرفت علم به تدریج ساعت های باطری دار، برقی، وزنه ای، مکانیکی و کامپیوتری جای ساعت های ابتدایی را گرفتند. در واقع افراد با کمک تکنولوژی امروزی توانستند ساعت های هوشمند ظریف و دقیق را به بهترین شکل طراحی کنند.

برای خرید جدیدترین ساعت ها به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید.

مطالب بیشتر:

دیدگاهتان را بنویسید